Film dostępny od 9:00 15-ego września do 23:59 18-ego września.
Poruszający dokument o budowaniu empatycznej relacji w wielokulturowej klasie między nauczycielem a uczniami. Pan Bachmann i jego niekonwencjonalne metody, zderzają się z oświatowymi wytycznymi oraz sztywnym systemem oceniania, pozwalając jednak młodzieży otworzyć się i poznać samych siebie.
Dieter Bachmann uczy od 17 lat w robotniczym miasteczku w środkowych Niemczech. Pod swoimi skrzydłami ma uczniów różnej narodowości w wieku od 12 do 14 lat, niektórzy z nich jeszcze nie mówią dobrze po niemiecku. Jednak nauczyciel, dzięki swoim pedagogicznym umiejętnościom i ciekawości ukierunkowanej na młodego człowieka, potrafi znaleźć wspólny język z każdym z nich i zainspirować do działania, poprzez wspólny koncert czy warsztaty z rzeźbienia. Dzięki niezwykłej empatii i jednocześnie asertywności pana Bachmanna, młodzież uczy się integrować, odnajdywać swoje pasje i mocne strony, rozwiązywać problemy.
To intymny i wnikliwy dokument, doceniony m.in. na tegorocznym Berlinale, opowiadający o procesie budowania szkolnej wspólnoty opartej na obopólnym zaufaniu, gdzie dwie strony czerpią po równo.
Filmowi towarzyszy rozmowa o tworzeniu empatycznej relacji w praktyce dydaktycznej, z udziałem Przemka Staronia (nauczyciela, psychologa, kulturoznawcy), Anny Szulc (nauczycielki, mediatorki, tutorki) i Marzeny Żylińskiej (metodyczki, neurodydaktyczki, twórczyni Budzącej się szkoły), prowadzona przez Justynę Suchecką, dziennikarkę specjalizującą się w tematyce edukacyjnej.